Film

Paslika | Filmsko gledališče
orig. (Powidoki)
Dolžina: 98 min
Leto: 2016
Jezik: poljščina
Država: Poljska
Režija Andrzej Wajda
Scenarij Andrzej Mularczyk
Igrajo Bogusław Linda, Bronisława Zamachowska, Zofia Wichłacz, Tomasz Włosok, Paulina Gałązka, Mateusz Rusin, Irena Melcer
Distribucija: Fivia
Povezava: IMDb
Festivali, nagrade
Svetovna premiera na festivalu v Torontu. Rio de Janeiro. Rim. Chicago. Mar del Plata. Göteborg. Dubaj. Beograd. Seattle. Sydney. Melbourne. Hongkong. Poljski kandidat za tujejezičnega oskarja.
Zgodba avantgardnega slikarja Władysława Strzemińskega, ki v povojni Poljski ni klonil pod pritiski komunističnega režima in zahtevo, da mora umetnik ustvarjati v jeziku socialističnega realizma. Sloviti poljski slikar je po vojni delal kot profesor na akademiji likovnih umetnosti v Łódźu. V očeh študentov je bil mesija modernističnega slikarstva, toda vodilni na univerzi in kulturnem ministrstvu so bili drugačnega mnenja. V nasprotju z umetniki, ki so zvesto služili obvezni doktrini socialističnega realizma in izpolnjevali partijske cilje, Strzemiński ni bil pripravljen kompromitirati svoje umetnosti. Tragične posledice boja za umetniško svobodo so kljubovalnega slikarja počasi, a neizbežno vodile v propad.
Poslednji film lani preminulega velikana poljske kinematografije, Andrzeja Wajde, je večplastna, intelektualna agitka o vlogi umetnosti in pomenu svobode izražanja. Film o karizmatičnem, uporniškem možu, umetniku, ki ga je uničil totalitarni režim.
Iz prve roke
»Za ekranizacijo zgodbe Władysława Strzemińskega sem se odločil, ker gre za enega najbolj prominentnih poljskih umetnikov, ki pa ga je komunistična oblast postopno izbrisala iz našega kolektivnega spomina. Strzemiński je razumel razvoj moderne umetnosti /…/. Prepričanje, da je abstraktna umetnost edina pot, ki preostaja umetniku, ker sta tematsko slikarstvo in postimpresionizem izčrpala svoje zmožnosti, mu je dalo moč za odpor prosti komunističnim oblastem. /…/ Film je portret nezlomljenega moža – moža, ki je trdno verjel v svoje odločitve; moža, ki je bil popolnoma predan umetnosti. /…/ Film prikazuje štiri mračna leta (1949–1952), ko je bila na delu najbolj zaostrena sovjetizacija Poljske, socialistični realizem pa je postal obvezen umetniški slog. Hotel sem pokazati spopad uglednega posameznika s socialistično državo, ki je skušala nadzorovati vse vidike človekovega življenja. Kako lahko človeško bitje kljubuje državnemu aparatu? Kakšno ceno mora posameznik plačati za svobodo izražanja? S kakšnimi odločitvami se sooča v totalitarnem sistemu? Čeprav smo mislili, da so ta vprašanja stvar preteklosti, nas začenjajo danes zopet preganjati. Nikakor ne smemo pozabiti vsega tistega, kar smo se v preteklosti že naučili o njihovih odgovorih.«
- Andrzej Wajda, režiser
Priporočamo

Ponisrček
družinska pustolovščinadanes ob 18h / nedelja ob 17:30
kino sova
Enajstletna Anni se ob selitvi iz mesta na podeželje težko znajde....
Ravno obratno | Z LIFFa v Loko
komična dramadanes ob 20h
art kino
»Kot poroka, ampak ravno obratno.« Ale, filmska režiserka, in...

Praslovan
dokumentarninedelja ob 19:30
art kino
Zoran Predin: upornik, borec za pravice, postpunker, šansonjer. Ikona...

Ravno obratno | Filmsko gledališče
komična drama18.04 ob 20h
filmsko gledališče
»Kot poroka, ampak ravno obratno.« Ale, filmska režiserka, in...